MPN: 15PV500-3 - 1200A
USED
Powell Industries Powl-Vac Vacuum Circuit Breaker
- Nameplate Information -
Type: 15PV500-3 - Hz: 60
Rated Max Voltage: 15 kV - Rated Amp: 1200
Interrupting Time: 5 Cycles - Rated Short Circuit: 18 kA
Voltage Range Factor: 1.30 - Impulse Withstand: 95 kV