MPN: KAF36000M1616
USED
Molded Case Switch
400 Amps
Type KAL
Auxiliary Switch | Undervoltage Trip
3 Pole
600 VAC / 250 VDC
For use on a circuit capable of delivering not more than:
42,000 Amps @ 240 Volts AC
25,000 Amps @ 480 Volts AC
22,000 Amps @ 600 Volts AC
UV Trip:
24 Volts DC @ 80 mA
Aux. Switch:
10 Amps @ 120/240 Volts AC @ 1/3 HP
5 Amps @ 120 Volts AC @ 50/60 Hz
1/2 Amp @ 125 Volts DC
1/4 Amp @ 250 Volts DC
Breaker Weight: 5.6 lbs.
Breaker Dimensions (D x W x H): 3.75" x 4.5" x 8"
(add 1" to depth measurement for handle)
Shipping within 1 business day
30 Day Warranty on all purchases
Your purchase will include what is pictured and described above ONLY.
For more info or pictures, please visit our FAQs or contact us :
423 821-4712 - Sales@RiverCityIndustrial.com
Additional Information
- SKU:
- EM2465
- UPC:
- Condition:
- Used
- Availability:
- Ships within 0-1 business days of full payment. Expedited shipping available.
- MPN:
- KAF36000M1616
- SKU:
- EM2465
- Voltage:
- 480/600 VAC
- Listed:
- 9/1/2017
- Approx Shipping Dims (LxWxH):
- 13.000" x 10.000" x 8.000"